Festivalul-concurs national de arta plastica “Hristos a Inviat!”, primul eveniment din cadrul Primaverii Culturale Giurgiuvene

Primăvara Culturală Giurgiuveană va debuta luni, 6 aprilie, cu Festivalul-concurs național de artă plastică pentru copii “Hristos a Înviat!”, ediția a VII-a. Concursul este organizat de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale în parteneriat cu Centrul Cultural “Ion Vinea” Giurgiu și se adresează elevilor din școlile generale și cercurile de profil din cadrul școlilor populare de artă. Lucrările cu tematică pascală primite până la data de 27 martie de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale vor fi expuse începând cu ziua de 6 aprilie în foaierul Ateneului “Nicolae Bălănescu”. Secțiunile de concurs sunt pictură (pe sticlă, hârtie sau lemn), grafică și colaj. Juriul, format din profesori de specialitate, va desemna câștigătorii la fiecare secțiune, pe categorii de vârstă. Acordarea diplomelor se va face în data de 10 aprilie, ora 12.00, în foaierul Ateneului “Nicolae Bălănescu”, unde vor fi vernisate lucrările premiate.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul Primaria Municipiului Giurgiu, partener in cea de-a doua editie a campaniei de voluntariat “Let’do It, Danube!”